Cornell Dubilier Electronics 942C20S47K-F
942C20S47K-F picture photo
Mfg. Part Number
942C20S47K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 2KVDC AXIAL
Datasheet Download
942C20S47K-F.pdf
Availability of 942C20S47K-F
QUANTITY
942C20S47K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 942C20S47K-F
Internal Part NumberEIS-942C20S47K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series942C
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.709" Dia x 1.811" L (18.00mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)942C20S47K-F
Related Links942C20, 942C20S47K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
942C20S47K-F Details Description
Related parts for 942C20S47K-F
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MN101CF77GXN datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INV 16SOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 5A DO201AD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 80W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 ZB-ETH/CELL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 2KA DISC 10MM datasheet.pdf