Cornell Dubilier Electronics 942C6P68K-F
942C6P68K-F picture photo
Mfg. Part Number
942C6P68K-F
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 600VDC AXIAL
Datasheet Download
942C6P68K-F.pdf
Availability of 942C6P68K-F
QUANTITY
942C6P68K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 942C6P68K-F
Internal Part NumberEIS-942C6P68K-F
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.008" Dia x 1.339" L (25.60mm x 34.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)942C6P68K-F
Related Links942C6, 942C6P68K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
942C6P68K-F Details Description
Related parts for 942C6P68K-F
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
SPLIT FERRITE CORE W/RND CBL BL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC PWR MGMT CONV 8LDO 98BGA datasheet.pdf
PCB STANDOFF .5" 100/PK datasheet.pdf
REMOVAL TOOL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 600V 70MA 4SOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf