Cornell Dubilier Electronics 944U101K122ACM
944U101K122ACM picture photo
Mfg. Part Number
944U101K122ACM
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100UF 10% 1.2KVDC SCREW
Datasheet Download
944U101K122ACM.pdf
Availability of 944U101K122ACM
QUANTITY
944U101K122ACM Order Process
Ship out your order
Specifications of 944U101K122ACM
Internal Part NumberEIS-944U101K122ACM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product944U High Current Film Capacitor
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series944U
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.327" Dia (84.50mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)944U101K122ACM
Related Links944U101, 944U101K122ACM Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
944U101K122ACM Details Description
Related parts for 944U101K122ACM
JUMPER-H1500TR/A3049Y/H1500TR 2" datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT 80 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
SPRG TERM BLK LP 508MM 45D 5P GR datasheet.pdf