Cornell Dubilier Electronics 944U161K801ABM
944U161K801ABM picture photo
Mfg. Part Number
944U161K801ABM
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 160UF 10% 800VDC SCREW
Datasheet Download
944U161K801ABM.pdf
Availability of 944U161K801ABM
QUANTITY
944U161K801ABM Order Process
Ship out your order
Specifications of 944U161K801ABM
Internal Part NumberEIS-944U161K801ABM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product944U High Current Film Capacitor
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series944U
PackagingBulk
Capacitance160µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)0.8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.327" Dia (84.50mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)944U161K801ABM
Related Links944U161, 944U161K801ABM Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
944U161K801ABM Details Description
Related parts for 944U161K801ABM
IC CPU SUPRV 4K EE RST HI 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 115V datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 22 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 1A 24V datasheet.pdf
RES 15K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf