Cornell Dubilier Electronics 947C391K102CCIS
947C391K102CCIS picture photo
Mfg. Part Number
947C391K102CCIS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 390UF 10% 1KVDC SCREW
Datasheet Download
947C391K102CCIS.pdf
Availability of 947C391K102CCIS
QUANTITY
947C391K102CCIS Order Process
Ship out your order
Specifications of 947C391K102CCIS
Internal Part NumberEIS-947C391K102CCIS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947C
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)5.787" (147.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947C391K102CCIS
Related Links947C391, 947C391K102CCIS Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947C391K102CCIS Details Description
Related parts for 947C391K102CCIS
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.575V/1.8V 0.6A 8DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 10W datasheet.pdf
AMPCTMTAMP-INHDR-VBLU3P datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 6.5A 9 MOHM SMD datasheet.pdf