Cornell Dubilier Electronics 947C511K901BGHS
947C511K901BGHS picture photo
Mfg. Part Number
947C511K901BGHS
Brief Description
CAP FILM 510UF 10% 900VDC SCREW
Datasheet Download
947C511K901BGHS.pdf
Availability of 947C511K901BGHS
QUANTITY
947C511K901BGHS Order Process
Ship out your order
Specifications of 947C511K901BGHS
Internal Part NumberEIS-947C511K901BGHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947C
PackagingBulk
Capacitance510µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)5.591" (142.00mm)
Termination-
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947C511K901BGHS
Related Links947C511, 947C511K901BGHS Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947C511K901BGHS Details Description
Related parts for 947C511K901BGHS
CONN RECEPT CPC 16POS STD SER 4 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 14POS TIN 4.2MM datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MRAM 1MBIT 40MHZ 8DFN datasheet.pdf
VINYL CLOTH WIRE MARKER WHT 1" datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 34POS SHROUDED datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
LED ASMT-AX00 NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 800MA 1.053 OHM datasheet.pdf