Cornell Dubilier Electronics 947D102K901CJRSN
947D102K901CJRSN picture photo
Mfg. Part Number
947D102K901CJRSN
Brief Description
CAP FILM 1000UF 10% 900VDC SCREW
Datasheet Download
947D102K901CJRSN.pdf
Availability of 947D102K901CJRSN
QUANTITY
947D102K901CJRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D102K901CJRSN
Internal Part NumberEIS-947D102K901CJRSN
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max)5.945" (151.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D102K901CJRSN
Related Links947D102K, 947D102K901CJRSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D102K901CJRSN Details Description
Related parts for 947D102K901CJRSN
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-TSSOP datasheet.pdf
IC XPHASE CONTROL 9.6V 20-MLPQ datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 AMPTRAC GRAY 14' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23 datasheet.pdf