Cornell Dubilier Electronics 947D122K901DHRSN
947D122K901DHRSN picture photo
Mfg. Part Number
947D122K901DHRSN
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1200UF 10% 900VDC SCREW
Datasheet Download
947D122K901DHRSN.pdf
Availability of 947D122K901DHRSN
QUANTITY
947D122K901DHRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D122K901DHRSN
Internal Part NumberEIS-947D122K901DHRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947D
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension4.567" Dia (116.00mm)
Height - Seated (Max)5.394" (137.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.969" (50.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D122K901DHRSN
Related Links947D122K, 947D122K901DHRSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D122K901DHRSN Details Description
Related parts for 947D122K901DHRSN
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
POT 5M OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 30 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
HEATSINK ASSY INTEL LGA2011 datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 2.6A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 140MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf