Cornell Dubilier Electronics 947D161K132ADGSN
947D161K132ADGSN picture photo
Mfg. Part Number
947D161K132ADGSN
Brief Description
CAP FILM 160UF 10% 1.3KVDC SCREW
Datasheet Download
947D161K132ADGSN.pdf
Availability of 947D161K132ADGSN
QUANTITY
947D161K132ADGSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D161K132ADGSN
Internal Part NumberEIS-947D161K132ADGSN
PackagingBulk
Capacitance160µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1300V (1.3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)2.2 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)3.465" (88.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D161K132ADGSN
Related Links947D161K, 947D161K132ADGSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D161K132ADGSN Details Description
Related parts for 947D161K132ADGSN
IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 1000' datasheet.pdf
-INNER PANEL datasheet.pdf
FILTER SAW GPS+GLONASS SMD datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
GAS DISCHARGE TUBE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 800W datasheet.pdf