Cornell Dubilier Electronics 947D331K132ALGSN
947D331K132ALGSN picture photo
Mfg. Part Number
947D331K132ALGSN
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 330UF 10% 1.3KVDC SCREW
Datasheet Download
947D331K132ALGSN.pdf
Availability of 947D331K132ALGSN
QUANTITY
947D331K132ALGSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D331K132ALGSN
Internal Part NumberEIS-947D331K132ALGSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947D
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1300V (1.3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)3.8 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)6.417" (163.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.260" (32.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D331K132ALGSN
Related Links947D331K, 947D331K132ALGSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D331K132ALGSN Details Description
Related parts for 947D331K132ALGSN
IC D/A CONV 12BIT R-R PAR 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BATTERY PACK 7.2V 2500MAH NIMH datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
PAC-MICR-RV36-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
RA HDR ASSY 12 CKT 30 GOLD datasheet.pdf
26500 23#20 20#16 P BY RECP LC datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 5MM WIDE 10MM datasheet.pdf