Cornell Dubilier Electronics 947D361K122AJGSN
947D361K122AJGSN picture photo
Mfg. Part Number
947D361K122AJGSN
Brief Description
CAP FILM 360UF 10% 1.2KVDC SCREW
Datasheet Download
947D361K122AJGSN.pdf
Availability of 947D361K122AJGSN
QUANTITY
947D361K122AJGSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D361K122AJGSN
Internal Part NumberEIS-947D361K122AJGSN
PackagingBulk
Capacitance360µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)3.3 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)5.945" (151.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.260" (32.00mm)