Cornell Dubilier Electronics 947D671K102DERSN
947D671K102DERSN picture photo
Mfg. Part Number
947D671K102DERSN
Brief Description
CAP FILM 670UF 10% 1KVDC SCREW
Datasheet Download
947D671K102DERSN.pdf
Availability of 947D671K102DERSN
QUANTITY
947D671K102DERSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D671K102DERSN
Internal Part NumberEIS-947D671K102DERSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947D
PackagingBulk
Capacitance670µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension4.567" Dia (116.00mm)
Height - Seated (Max)3.976" (101.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.969" (50.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D671K102DERSN
Related Links947D671K, 947D671K102DERSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D671K102DERSN Details Description
Related parts for 947D671K102DERSN
IC CLK PWM 1KHZ 1CIRC 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10-MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16TSSOP datasheet.pdf
NP HMI 5.7 IN MONO 3KEYS SILVER datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TERMINAL SCREW EXTEND PC MNT RED datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 81MA 11.1 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X8L RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf