Cornell Dubilier Electronics 947D801K901BLMSN
947D801K901BLMSN picture photo
Mfg. Part Number
947D801K901BLMSN
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 800UF 10% 900VDC SCREW
Datasheet Download
947D801K901BLMSN.pdf
Availability of 947D801K901BLMSN
QUANTITY
947D801K901BLMSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D801K901BLMSN
Internal Part NumberEIS-947D801K901BLMSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947D
PackagingBulk
Capacitance800µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)6.417" (163.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D801K901BLMSN
Related Links947D801K, 947D801K901BLMSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D801K901BLMSN Details Description
Related parts for 947D801K901BLMSN
IDC CABLE - MPL64K/MC64G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 6+PE SILVER BLK datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 22MM M12-1.0 6G 5V datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SL 7.62HP/10/90LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 88MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP TRIM 2.5-15PF 150V THRU HOLE datasheet.pdf