Grayhill, Inc. 94HAC16RAT
94HAC16RAT picture photo
Mfg. Part Number
94HAC16RAT
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH HEX ROTARY DIP RT ANGLE
Datasheet Download
94HAC16RAT.pdf
Availability of 94HAC16RAT
QUANTITY
94HAC16RAT Order Process
Ship out your order
Specifications of 94HAC16RAT
Internal Part NumberEIS-94HAC16RAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package24
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series94H
PackagingTube
CircuitHexadecimal Complement
Number of Positions16
Current Rating100mA
Voltage Rating50VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.400" (10.16mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesSealed
Body MaterialPlastic
Length0.430" (10.92mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)94HAC16RAT
Related Links94HAC, 94HAC16RAT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
94HAC16RAT Details Description
Related parts for 94HAC16RAT
CONN SOCKET 26-30AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC TFT SERIAL 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
USB 1-CH PWR SW, SO-8TR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
IMPACT ORTHO BP 5X12 GUIDE LEFT datasheet.pdf
CAP POLY 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MICRO 51 PIN 18" RBW FLOAT datasheet.pdf