FFF 95017-136HLF
95017-136HLF picture photo
Mfg. Part Number
95017-136HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
95017-136HLF.pdf
Availability of 95017-136HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
95017-136HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 95017-136HLF
Internal Part NumberEIS-95017-136HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLBergstik Header Series 09/Apr/2012
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.400" (10.16mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95017-136HLF
Related Links95017-, 95017-136HLF Datasheet, FFF Distributor
95017-136HLF Details Description
Related parts for 95017-136HLF
HDWR NUT FASTENER SER 3 ROD ASSY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 55W datasheet.pdf
CAP TACTILE RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 02-3 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE POWER datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf