3M 950531-5002-AR
950531-5002-AR picture photo
Mfg. Part Number
950531-5002-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
950531-5002-AR.pdf
Availability of 950531-5002-AR
QUANTITY
950531-5002-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 950531-5002-AR
Internal Part NumberEIS-950531-5002-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package144
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series950
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)950531-5002-AR
Related Links950531-, 950531-5002-AR Datasheet, 3M Distributor
950531-5002-AR Details Description
Related parts for 950531-5002-AR
RES ARRAY 5 RES 560 OHM 10SIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 37A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 EXT datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 250A SCREW TER datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-LLP datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 14KV SCREW datasheet.pdf