NorComp 951-037-010R011
951-037-010R011 picture photo
Mfg. Part Number
951-037-010R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
BACKSHELL 37POS 60DEG PLASTIC
Datasheet Download
951-037-010R011.pdf
Availability of 951-037-010R011
QUANTITY
951-037-010R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 951-037-010R011
Internal Part NumberEIS-951-037-010R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBackshell Selection Guide
D-Sub Connectors
Featured ProductBackshells
3D Model951-037-0x0Rxx1.pdf951-037-0x0Rxx1.stp951-037-0x0Rxx1.igs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series951
Accessory TypeTwo Piece Backshell
Number of Positions37
Cable TypeRound
Cable Exit60°
ShieldingUnshielded
MaterialPolyamide (PA), Nylon
Plating-
HardwareStrain Relief
FeaturesMating Screws 4-40
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951-037-010R011
Related Links951-037, 951-037-010R011 Datasheet, NorComp Distributor
951-037-010R011 Details Description
Related parts for 951-037-010R011
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
SENS PROX M30 15MM NPN-NO SHILD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM SMD datasheet.pdf
SOCKET 8PAD 3.8X3.8 SAW FILTER datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 470-480MHZ 44" datasheet.pdf
RES 60K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf