3M 951104-4620-AR-PR
951104-4620-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
951104-4620-AR-PR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 4POS 2MM R/A SMD
Datasheet Download
951104-4620-AR-PR.pdf
Availability of 951104-4620-AR-PR
QUANTITY
951104-4620-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 951104-4620-AR-PR
Internal Part NumberEIS-951104-4620-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product95x Series Board-to-Board Connectors and Box Headers
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series951
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.175" (4.45mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951104-4620-AR-PR
Related Links951104-4, 951104-4620-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
951104-4620-AR-PR Details Description
Related parts for 951104-4620-AR-PR
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC CODE HOPP ENCODER 7FUNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf