3M 951208-2550-AR-PT
951208-2550-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951208-2550-AR-PT
Brief Description
CONN HEADER 8POS 2MM VERT SMD
Datasheet Download
951208-2550-AR-PT.pdf
Availability of 951208-2550-AR-PT
QUANTITY
951208-2550-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951208-2550-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951208-2550-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package836
Series951
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951208-2550-AR-PT
Related Links951208-2, 951208-2550-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951208-2550-AR-PT Details Description
Related parts for 951208-2550-AR-PT
CONV DC-DC 15/3.3/1.5V 25W HORZ datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.6MH 120MA 11 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf