3M 951208-4620-AR-PR
951208-4620-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
951208-4620-AR-PR
Brief Description
CONN HEADER 8POS 2MM R/A SMD
Datasheet Download
951208-4620-AR-PR.pdf
Availability of 951208-4620-AR-PR
QUANTITY
951208-4620-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 951208-4620-AR-PR
Internal Part NumberEIS-951208-4620-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series951
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.175" (4.45mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951208-4620-AR-PR
Related Links951208-4, 951208-4620-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
951208-4620-AR-PR Details Description
Related parts for 951208-4620-AR-PR
RES SMD 12 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SIDACTOR 2CH 275V 250A TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf
OSC XO 164.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.75A 71.2 MOHM datasheet.pdf