3M 951402-9011106-AR
951402-9011106-AR picture photo
Mfg. Part Number
951402-9011106-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 2POS 2MM T/H
Datasheet Download
951402-9011106-AR.pdf
Availability of 951402-9011106-AR
QUANTITY
951402-9011106-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 951402-9011106-AR
Internal Part NumberEIS-951402-9011106-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model951402-9011106-xx.igs951402-9011106-xx.stp951402-9011106-xx.x_t
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingBulk
Number of Positions2
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.469" (11.90mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.201" (5.10mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951402-9011106-AR
Related Links951402-9, 951402-9011106-AR Datasheet, 3M Distributor
951402-9011106-AR Details Description
Related parts for 951402-9011106-AR
JUMPER-H1506TR/A3049R/H1504TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 4K 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 64MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf