3M 951408-8012206-AR
951408-8012206-AR picture photo
Mfg. Part Number
951408-8012206-AR
Brief Description
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM T/H
Datasheet Download
951408-8012206-AR.pdf
Availability of 951408-8012206-AR
QUANTITY
951408-8012206-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 951408-8012206-AR
Internal Part NumberEIS-951408-8012206-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model951408-8012206-xx.igs951408-8012206-xx.stp951408-8012206-xx.x_t
Standard Package1,000
Series951
PackagingBulk
Number of Positions8
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.732" (18.60mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.465" (11.80mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951408-8012206-AR
Related Links951408-8, 951408-8012206-AR Datasheet, 3M Distributor
951408-8012206-AR Details Description
Related parts for 951408-8012206-AR
CONN HEADER RT/A 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROM/LESS MQFP-100-2 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
RES 2.20 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf