3M 951412-2062009-AR-PT
951412-2062009-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951412-2062009-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD
Datasheet Download
951412-2062009-AR-PT.pdf
Availability of 951412-2062009-AR-PT
QUANTITY
951412-2062009-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951412-2062009-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951412-2062009-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package450
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingTube
Number of Positions12
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.681" (17.30mm)
Length - Post (Mating)0.232" (5.90mm)
Length - Stack Height0.449" (11.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951412-2062009-AR-PT
Related Links951412-206, 951412-2062009-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951412-2062009-AR-PT Details Description
Related parts for 951412-2062009-AR-PT
TERM FORK VYL 16-14AWG #8 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf