3M 951416-4062009-AR-TP
951416-4062009-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
951416-4062009-AR-TP
Brief Description
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD
Datasheet Download
951416-4062009-AR-TP.pdf
Availability of 951416-4062009-AR-TP
QUANTITY
951416-4062009-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 951416-4062009-AR-TP
Internal Part NumberEIS-951416-4062009-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package342
Series951
PackagingTube
Number of Positions16
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.681" (17.30mm)
Length - Post (Mating)0.232" (5.90mm)
Length - Stack Height0.449" (11.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951416-4062009-AR-TP
Related Links951416-406, 951416-4062009-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
951416-4062009-AR-TP Details Description
Related parts for 951416-4062009-AR-TP
SSD 32GB 2.5" SATA datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
AMC-AMC PLG 1.13MM CBL 100MM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 450V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS datasheet.pdf