3M 951416-8011506-AR
951416-8011506-AR picture photo
Mfg. Part Number
951416-8011506-AR
Brief Description
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM T/H
Datasheet Download
951416-8011506-AR.pdf
Availability of 951416-8011506-AR
QUANTITY
951416-8011506-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 951416-8011506-AR
Internal Part NumberEIS-951416-8011506-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model951416-8011506-xx.igs951416-8011506-xx.stp951416-8011506-xx.x_t
Standard Package500
Series951
PackagingBulk
Number of Positions16
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.563" (14.30mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.295" (7.50mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951416-8011506-AR
Related Links951416-8, 951416-8011506-AR Datasheet, 3M Distributor
951416-8011506-AR Details Description
Related parts for 951416-8011506-AR
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 2.7GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 24-26 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN RA datasheet.pdf