3M 951417-9010806-AR
951417-9010806-AR picture photo
Mfg. Part Number
951417-9010806-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 17POS 2MM T/H
Datasheet Download
951417-9010806-AR.pdf
Availability of 951417-9010806-AR
QUANTITY
951417-9010806-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 951417-9010806-AR
Internal Part NumberEIS-951417-9010806-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model951417-9010806-xx.igs951417-9010806-xx.stp951417-9010806-xx.x_t
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingBulk
Number of Positions17
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.425" (10.80mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.157" (4.00mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951417-9010806-AR
Related Links951417-9, 951417-9010806-AR Datasheet, 3M Distributor
951417-9010806-AR Details Description
Related parts for 951417-9010806-AR
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 42"X60 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO216AA datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER US CANADA WR44 datasheet.pdf
ADAPTER AC SW 3POLAR 24V datasheet.pdf