3M 951436-2011609-AR-TP
951436-2011609-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
951436-2011609-AR-TP
Brief Description
CONN HDR STR STACK 36POS 2MM SMD
Datasheet Download
951436-2011609-AR-TP.pdf
Availability of 951436-2011609-AR-TP
QUANTITY
951436-2011609-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 951436-2011609-AR-TP
Internal Part NumberEIS-951436-2011609-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package176
Series951
PackagingTube
Number of Positions36
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.469" (11.90mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.311" (7.90mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951436-2011609-AR-TP
Related Links951436-201, 951436-2011609-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
951436-2011609-AR-TP Details Description
Related parts for 951436-2011609-AR-TP
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BANANA PLUG W/BOOT 14-16AWG BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 300W datasheet.pdf