3M 951437-9011506-AR
951437-9011506-AR picture photo
Mfg. Part Number
951437-9011506-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 37POS 2MM T/H
Datasheet Download
951437-9011506-AR.pdf
Availability of 951437-9011506-AR
QUANTITY
951437-9011506-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 951437-9011506-AR
Internal Part NumberEIS-951437-9011506-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model951437-9011506-xx.igs951437-9011506-xx.stp951437-9011506-xx.x_t
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingBulk
Number of Positions37
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.563" (14.30mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.295" (7.50mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951437-9011506-AR
Related Links951437-9, 951437-9011506-AR Datasheet, 3M Distributor
951437-9011506-AR Details Description
Related parts for 951437-9011506-AR
IC ADC 24BIT HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
CBL ASY STD PLUG-IND PLG RJ45 4M datasheet.pdf
SHORT LINK 2 WAY PUSH-IN INSUL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
MICRO 51C S 12" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS R/A TOP MT GOLD datasheet.pdf