3M 951440-2012009-AR-PT
951440-2012009-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951440-2012009-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM SMD
Datasheet Download
951440-2012009-AR-PT.pdf
Availability of 951440-2012009-AR-PT
QUANTITY
951440-2012009-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951440-2012009-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951440-2012009-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingTube
Number of Positions40
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.606" (15.40mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.449" (11.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951440-2012009-AR-PT
Related Links951440-201, 951440-2012009-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951440-2012009-AR-PT Details Description
Related parts for 951440-2012009-AR-PT
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
SENSOR TEMP SENSORPATH SOT23-6 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 240POS .050" SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
LED PNL MT 11/16" 24V WT YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf