3M 951440-8012506-AR
951440-8012506-AR picture photo
Mfg. Part Number
951440-8012506-AR
Brief Description
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM T/H
Datasheet Download
951440-8012506-AR.pdf
Availability of 951440-8012506-AR
QUANTITY
951440-8012506-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 951440-8012506-AR
Internal Part NumberEIS-951440-8012506-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model951440-8012506-xx.igs951440-8012506-xx.stp951440-8012506-xx.x_t
Standard Package200
Series951
PackagingBulk
Number of Positions40
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.835" (21.20mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.567" (14.40mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951440-8012506-AR
Related Links951440-8, 951440-8012506-AR Datasheet, 3M Distributor
951440-8012506-AR Details Description
Related parts for 951440-8012506-AR
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf