3M 951442-2062009-AR-TP
951442-2062009-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
951442-2062009-AR-TP
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM SMD
Datasheet Download
951442-2062009-AR-TP.pdf
Availability of 951442-2062009-AR-TP
QUANTITY
951442-2062009-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 951442-2062009-AR-TP
Internal Part NumberEIS-951442-2062009-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingTube
Number of Positions42
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.681" (17.30mm)
Length - Post (Mating)0.232" (5.90mm)
Length - Stack Height0.449" (11.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951442-2062009-AR-TP
Related Links951442-206, 951442-2062009-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
951442-2062009-AR-TP Details Description
Related parts for 951442-2062009-AR-TP
RES SMD 180 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 25K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 1MM 1.0" GRN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf