3M 951460-2062009-AR-PT
951460-2062009-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951460-2062009-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM SMD
Datasheet Download
951460-2062009-AR-PT.pdf
Availability of 951460-2062009-AR-PT
QUANTITY
951460-2062009-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951460-2062009-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951460-2062009-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingTube
Number of Positions60
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.681" (17.30mm)
Length - Post (Mating)0.232" (5.90mm)
Length - Stack Height0.449" (11.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951460-2062009-AR-PT
Related Links951460-206, 951460-2062009-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951460-2062009-AR-PT Details Description
Related parts for 951460-2062009-AR-PT
HOOK-UP STRND 32AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2/0-14AWG BLACK datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 1KW datasheet.pdf
CAP CER 470PF 400VAC X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf