3M 951480-2061609-AR-PT
951480-2061609-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951480-2061609-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 80POS 2MM SMD
Datasheet Download
951480-2061609-AR-PT.pdf
Availability of 951480-2061609-AR-PT
QUANTITY
951480-2061609-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951480-2061609-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951480-2061609-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingTube
Number of Positions80
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.543" (13.80mm)
Length - Post (Mating)0.232" (5.90mm)
Length - Stack Height0.311" (7.90mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951480-2061609-AR-PT
Related Links951480-206, 951480-2061609-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951480-2061609-AR-PT Details Description
Related parts for 951480-2061609-AR-PT
RES SMD 255 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 12-BIT GEN/CHKER 28PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 19POS R/A TIN datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
MICRO 37C S 18" WHT NI datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 6A 480VAC/65VDC datasheet.pdf
68UF 200V 18X38MM 125C 8000H datasheet.pdf