3M 953114-2000-AR-PT
953114-2000-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
953114-2000-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953114-2000-AR-PT.pdf
Availability of 953114-2000-AR-PT
QUANTITY
953114-2000-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 953114-2000-AR-PT
Internal Part NumberEIS-953114-2000-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package273
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series953
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953114-2000-AR-PT
Related Links953114-2, 953114-2000-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
953114-2000-AR-PT Details Description
Related parts for 953114-2000-AR-PT
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8TSSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.8X4MM 9.84" datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 1.32 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf