3M 953216-2020-AR-PT
953216-2020-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
953216-2020-AR-PT
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953216-2020-AR-PT.pdf
Availability of 953216-2020-AR-PT
QUANTITY
953216-2020-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 953216-2020-AR-PT
Internal Part NumberEIS-953216-2020-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package296
Series953
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953216-2020-AR-PT
Related Links953216-2, 953216-2020-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
953216-2020-AR-PT Details Description
Related parts for 953216-2020-AR-PT
BIT PHILLIPS SZ000 1.1" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 16A TO-220F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.4 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf