3M 953220-2000-AR-PR
953220-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
953220-2000-AR-PR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953220-2000-AR-PR.pdf
Availability of 953220-2000-AR-PR
QUANTITY
953220-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 953220-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-953220-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product95x Series Board-to-Board Connectors and Box Headers
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series953
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953220-2000-AR-PR
Related Links953220-2, 953220-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
953220-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 953220-2000-AR-PR
CONN HEADER R/A 80POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 10A TO-218 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT MAGNETIC 2A DC datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
TRANS RF N-CH 10W 28V TO270-2 datasheet.pdf