3M 953220-2000-AR-PR
953220-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
953220-2000-AR-PR
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953220-2000-AR-PR.pdf
Availability of 953220-2000-AR-PR
QUANTITY
953220-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 953220-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-953220-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product95x Series Board-to-Board Connectors and Box Headers
Standard Package500
Series953
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953220-2000-AR-PR
Related Links953220-2, 953220-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
953220-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 953220-2000-AR-PR
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OVP OTP HV 8DIP datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IO NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/02GL 5.9BX datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER BLUE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 40POS datasheet.pdf