3M 953220-2000-AR-TP
953220-2000-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
953220-2000-AR-TP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953220-2000-AR-TP.pdf
Availability of 953220-2000-AR-TP
QUANTITY
953220-2000-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 953220-2000-AR-TP
Internal Part NumberEIS-953220-2000-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series953
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953220-2000-AR-TP
Related Links953220-2, 953220-2000-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
953220-2000-AR-TP Details Description
Related parts for 953220-2000-AR-TP
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SMD3 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100X.200 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 9W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 43POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W T18 datasheet.pdf