3M 953240-2000-AR-PT
953240-2000-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
953240-2000-AR-PT
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953240-2000-AR-PT.pdf
Availability of 953240-2000-AR-PT
QUANTITY
953240-2000-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 953240-2000-AR-PT
Internal Part NumberEIS-953240-2000-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model953240-2000-xx-xx.igs953240-2000-xx-xx.stp953240-2000-xx-xx.x_t
Standard Package135
Series953
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953240-2000-AR-PT
Related Links953240-2, 953240-2000-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
953240-2000-AR-PT Details Description
Related parts for 953240-2000-AR-PT
RES SMD 124 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIA COMP RATIO OUT datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 220MHZ 8SOIC datasheet.pdf
KIT FERRITE CHIP BLM 01005 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 17POS 1.00MM SMD datasheet.pdf