3M 953250-2000-AR-PR
953250-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
953250-2000-AR-PR
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953250-2000-AR-PR.pdf
Availability of 953250-2000-AR-PR
QUANTITY
953250-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 953250-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-953250-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product95x Series Board-to-Board Connectors and Box Headers
3D Model953250-2000-xx-xx.igs953250-2000-xx-xx.stp953250-2000-xx-xx.x_t
Standard Package500
Series953
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953250-2000-AR-PR
Related Links953250-2, 953250-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
953250-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 953250-2000-AR-PR
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 1-3/8" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 5MHZ 64LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf