3M 953406-6602-AR
953406-6602-AR picture photo
Mfg. Part Number
953406-6602-AR
Brief Description
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
953406-6602-AR.pdf
Availability of 953406-6602-AR
QUANTITY
953406-6602-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 953406-6602-AR
Internal Part NumberEIS-953406-6602-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product95x Series Board-to-Board Connectors and Box Headers
Standard Package564
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953406-6602-AR
Related Links953406-, 953406-6602-AR Datasheet, 3M Distributor
953406-6602-AR Details Description
Related parts for 953406-6602-AR
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CRIMPER COMPRESSION FOR COAX datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10HSIP datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf