NorComp 955-009-010R011
955-009-010R011 picture photo
Mfg. Part Number
955-009-010R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
BACKSHELL 9POS Q-LOCK PLAS BLK
Datasheet Download
955-009-010R011.pdf
Availability of 955-009-010R011
QUANTITY
955-009-010R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 955-009-010R011
Internal Part NumberEIS-955-009-010R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents955-009-010R011 Material Declaration
Product Training ModulesBackshell Selection Guide
D-Sub Connectors
Featured ProductBackshells
3D Model955-009-0x0Rxx1.pdf955-009-0(1,2)0Rxx1.stp955-009-0(1,2)0Rxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series955, ARMOR
Accessory TypeTwo Piece Backshell
Number of Positions9
Cable TypeRound
Cable Exit45°, 180°
ShieldingUnshielded
MaterialABS
Plating-
HardwareAssembly Hardware, Strain Relief
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)955-009-010R011
Related Links955-009, 955-009-010R011 Datasheet, NorComp Distributor
955-009-010R011 Details Description
Related parts for 955-009-010R011
68P,50SR 27 LINE,FPT,PLG ASSY datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
IC SUPERVISORY PS DESKTOP 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.150" datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
516TX SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 120 MOHM TH datasheet.pdf