NorComp 956-009-020R121
956-009-020R121 picture photo
Mfg. Part Number
956-009-020R121
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
BACKSHELL 9POS STR SNAP MET PLAS
Datasheet Download
956-009-020R121.pdf
Availability of 956-009-020R121
QUANTITY
956-009-020R121 Order Process
Ship out your order
Specifications of 956-009-020R121
Internal Part NumberEIS-956-009-020R121
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBackshell Selection Guide
D-Sub Connectors
3D Model956-009-0x0Rxx1.pdf956-009-0(1,2)0Rxx1.stp956-009-0(1,2)0Rxx1.igs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series956
Accessory TypeTwo Piece Backshell
Number of Positions9
Cable TypeRound
Cable Exit180°
ShieldingShielded
MaterialPlastic, Metallized
PlatingNickel over Copper
HardwareStrain Relief
FeaturesMating Screws 4-40
ColorSilver
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956-009-020R121
Related Links956-009, 956-009-020R121 Datasheet, NorComp Distributor
956-009-020R121 Details Description
Related parts for 956-009-020R121
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
IC PSRAM 64MBIT 70NS 54VFBGA datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG GREEN CA 0.43" datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.44A 110 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf