3M 956210-2000-AR-TP
956210-2000-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
956210-2000-AR-TP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956210-2000-AR-TP.pdf
Availability of 956210-2000-AR-TP
QUANTITY
956210-2000-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 956210-2000-AR-TP
Internal Part NumberEIS-956210-2000-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package610
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series956
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956210-2000-AR-TP
Related Links956210-2, 956210-2000-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
956210-2000-AR-TP Details Description
Related parts for 956210-2000-AR-TP
FIXED IND 270UH 6.5A 67 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 16POS .100 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PROTECTIVE COVER B16 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf