3M 956218-2000-AR-PT
956218-2000-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
956218-2000-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956218-2000-AR-PT.pdf
Availability of 956218-2000-AR-PT
QUANTITY
956218-2000-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 956218-2000-AR-PT
Internal Part NumberEIS-956218-2000-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package231
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series956
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956218-2000-AR-PT
Related Links956218-2, 956218-2000-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
956218-2000-AR-PT Details Description
Related parts for 956218-2000-AR-PT
CAP CER 1000PF 20KV Z5T DISK datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
ANTENNA 868MHZ 1/4 WAVE WHIP SMA datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 8pF 150 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
PIVOT FORWARD STOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf