3M 956222-2000-AR-PT
956222-2000-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
956222-2000-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956222-2000-AR-PT.pdf
Availability of 956222-2000-AR-PT
QUANTITY
956222-2000-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 956222-2000-AR-PT
Internal Part NumberEIS-956222-2000-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package216
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series956
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956222-2000-AR-PT
Related Links956222-2, 956222-2000-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
956222-2000-AR-PT Details Description
Related parts for 956222-2000-AR-PT
Connector Plug USB - mini B 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO263-7 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 0.22レF 50V datasheet.pdf