3M 956250-2020-AR-TP
956250-2020-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
956250-2020-AR-TP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956250-2020-AR-TP.pdf
Availability of 956250-2020-AR-TP
QUANTITY
956250-2020-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 956250-2020-AR-TP
Internal Part NumberEIS-956250-2020-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package132
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series956
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956250-2020-AR-TP
Related Links956250-2, 956250-2020-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
956250-2020-AR-TP Details Description
Related parts for 956250-2020-AR-TP
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 970UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
EXT CABLE 10M HIGH FUNCTION TYPE datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
GAP PAD HC 3.0 datasheet.pdf
TV 53C 53#20 PIN PLUG datasheet.pdf
95UF 350V 35X54 85C ST datasheet.pdf