FFF 95645-272H
95645-272H picture photo
Mfg. Part Number
95645-272H
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT
Datasheet Download
95645-272H.pdf
Availability of 95645-272H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
95645-272H Order Process
Ship out your order
Specifications of 95645-272H
Internal Part NumberEIS-95645-272H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMezzSelect
PCN Obsolescence/ EOLBergstik Header Series 09/Apr/2012
PCN Design/SpecificationBergStik Material 10/Mar/2010
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.150" (3.81mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95645-272H
Related Links95645, 95645-272H Datasheet, FFF Distributor
95645-272H Details Description
Related parts for 95645-272H
RES SMD 1.33M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC SOD523 datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 10.21NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf