Bourns Inc. 95A1A-B28-A13L
95A1A-B28-A13L picture photo
Mfg. Part Number
95A1A-B28-A13L
Brief Description
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
95A1A-B28-A13L.pdf
Availability of 95A1A-B28-A13L
QUANTITY
95A1A-B28-A13L Order Process
Ship out your order
Specifications of 95A1A-B28-A13L
Internal Part NumberEIS-95A1A-B28-A13L
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95A1A-B28-A13L
Related Links95A1A-B, 95A1A-B28-A13L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
95A1A-B28-A13L Details Description
Related parts for 95A1A-B28-A13L
DIODE SCHOTTKY 35V 20A D2PAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 20A 6V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
IC 8 BIT 1/3US DAC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16DRT datasheet.pdf