Bourns Inc. 95A1A-B28-B20L
95A1A-B28-B20L picture photo
Mfg. Part Number
95A1A-B28-B20L
Brief Description
POT 100K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
95A1A-B28-B20L.pdf
Availability of 95A1A-B28-B20L
QUANTITY
95A1A-B28-B20L Order Process
Ship out your order
Specifications of 95A1A-B28-B20L
Internal Part NumberEIS-95A1A-B28-B20L
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95A1A-B28-B20L
Related Links95A1A-B, 95A1A-B28-B20L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
95A1A-B28-B20L Details Description
Related parts for 95A1A-B28-B20L
CONN TERM BLOCK .2" TOP 12POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf